اجرای سقف با ساندویچ پانل

سیستمهاي پانلهاي سقف
پانلهاي سقف معمولا شامل یک ورق بیرونی به ضخامت 0.5 تا 0.7 میلیمتر یا آلومینیومی به ضخامت0.7 تا 0.9 میلی متر هستند. پانلها براي این که بازه مناسبی از عملکرد گرمایی و مقاومت مکانیکی و الزامات ساختمان ها را تامین کنند، با ضخامتهاي متنوع ساخته می شوند که معمولا بین 40 تا 100 میلیمتر است. معمولا کمترین ضخامت موجود براي یک محصول طوري انتخاب می شود که عبوردهی گرمایی را به حداکثر مجاز U=0.45 W/m2K محدود کند. عرض پانل، بسته به تولیدکننده متفاوت و معمولا بین 900 تا 1200 میلیمتر است.
 
 
طول پانلها معمولا بواسطه الزامات حمل و نقل و الزامات دسترسی در سایت محدود می شود. این مهم به واسطه امکانات تولید کننده نخواهد بود. طول 14 متر طبیعی محسوب شده و پانلهایی با طول 17 متر نیز تولید شده اند .باید هنگام نصب این پانلها از دستورالعمل هاي صحیح جابجایی در سایت که تولید کننده ارائه می کند استفاده نمود. وزن پانلها بسته به جنس و ضخامت رویه هاي فلزي خارجی و داخلی و ضخامت مغزه عایق متفاوت و معمولا بین 10 تا 15 کیلوگرم بر متر مربع براي رویه هاي فولادي و 6 تا 10 کیلوگرم براي رویه هاي آلومینیومی می باشد. پانلهاي سقفی در طولهاي از پیش تعیین شده برش شده و هنگام برش، رویه داخلی و مغزه عایق در انتهاي پانل قدري عقبتر نسبت به رویه خارجی بریده می شوند تا یک بال جهت هم پوشانی یا در صورت لزوم یک آبچکان در پایین شیروانی ایجاد شود .با این کار مقداري از عایق نمایان می شود ولی معمولا، نیاز به تمهید خاصی براي حفاظت از آن در محل آبچکان پایین شیروانی یا در فضاي میان دو شیروانی مجاور نیست.
 

براي ایجاد یک درز آب بند و هوا بند درز هم پوشانی انتهایی پانلها نیاز به درزگیر و پیچ در محل هم پوشانی دارد. توجه داشته باشید که سقفهاي با شیب کمتر از 4 درجه در صورت امکان باید اصولا یک تکه و بدون گام انتهایی اجرا شوند.
 

بال کنار
روشهاي پیوستن پانلها از کنار بستگی به نوع پانل مربوطه دارد. پیچ پیدا یا پیچ مخفی .پانلهاي پیچ پیدا، یک بال هم پوشانی کناري دارند که باید در محل نشیمن درزگیري شده و با پیچهاي خودرو در فواصل حدود 400 میلیمتري محکم شوند.
 

پانلهاي پیچ مخفی: نامهاي مختلفی براي این نوع پانلها به کار رفته است ممکن است همپوشانی کوچکی داشته یا در کناره پانلها لب به لب شوند، سپس درز آنها با یک کلاهک مجزا پوشانده می شود.
 

پیچ و پرچ-  فستنرها
قید و بست هاي عبوري از پانلها معمولا مته اي و خودرو (self‐tapping / self‐drilling) هستند .این پیچها داراي یک واشر هستند که آب بندی فستنرهاي عبوري از پانلها معمولا مته اي و خودرو بندي دور پیچ روي ورق بیرونی را تضمین می کند و نیز داراي دو مرحله رزوه هستند که یکی در رویه پایینی فرو می رود و یکی رویه بالایی را محکم می کند .پانلها را می توان در قسمتهاي برآمده یا در قسمتهاي فرورفته پروفیل پیچ کرد .دقت کنید که فستنرها نباید کمتر یا بیش از اندازه محکم شوند تا از ایجاد آب بندي مناسب اطمینان حاصل شود.
 

جزئیات اجرا
جزئیاتی که در این بخش نشان داده شده اند، نمونه اتصالات متداول براي پانلهاي سقفی را نشان می دهند:
 
 

بار ناشی از دما دارای اهمیت به سزایی است زیرا سبب ایجاد انحناي گرمایی در هر دو جهت طولی و عرضی در پانل، مابین نقاط اتصال شده و تنش قابل توجهی ایجاد می کند .به طور کلی، رنگهاي تیره می توانند به دماهاي بالاتري برسند و اثر اعوجاجی گرما (facings) در ورقها را شدیدتر کنند.
منافذ و بازشوها (apertures and penetrations)
سوراخهاي تا قطر 200 میلیمتر جهت عبور لوله ها یا داکت ها معمولا نیاز به فریم بندي اضافی جهت تکیه گاه ندارد .جاهایی که بازشوها یا دیگر موارد بزرگ یا سنگین در سقفها ضروري باشد، تیرریزي اضافی ممکن
 (mechanical vents) بزرگتر جهت نورگیرها و هواکشها در نظر گرفته می شود. همچنین روشهاي آب بندي موثري براي انواع سوراخها روي بامهاي با شیبهاي مختلف وجود دارند .
اتصال پانلها panel fixings))
همواره باید توصیه هاي سازنده ساندویچ پانل جهت روش اتصال رعایت شود .بایستی در جاهایی که مکش موضعی باد وجود دارد، ظرفیت اتصالها افزایش داده شود.
آتش
پانلهاي سقف باید از نفوذ آتش از خارج جلوگیري نموده و گسترش شعله روي سطوح را محدود کنند. ساندویچ پانلها در صورتی که طبقه بندی AA از استاندارد BS476 Part 3 و سطح کلاس O را طبق Building Regulations تامین کنند، سطح O به معنی گذراندن آزمایش BS476 Part 6 می باشد.
ساندویچ پانلهاي سقفی ممکن است نیاز به حفاظت اضافی در محل پیوستن سقف و دیوار جدا کننده تا 1.5 متر در هر طرف داشته باشند .ورقهاي حفاظت از آتش سوزي در این مکانها قابل استفاده هستند.
بازشوها
بیشتر سقفها داراي تعدادي هواکش، دودکش یا واحدهاي تهویه هستند که سطح هوابندي شده 
(weather proof) سقف را قطع می کنند این سوراخها باید با دقت در روند ساخت سقف لحاظ شوند تا از
جمع شدن آب(coating) ، تخریب اندود(ponding)  و نفوذ آب به داخل جلوگیري شود .به این منظور، بسته به نوع پروفیل پانلها، شیب سقف، شکل، اندازه و مکان بازشو روي سقف، روشهاي متنوعی بکار می رود . بعضی از روشها عملکرد پانلها را تحت الشعاع قرار می دهند .بعلاوه، بعضی از این روشها باید هنگام اجراي سقف انجام شوند و بعد از اجراي سقف قابل اضافه شدن نیستند. روش متداولی که در تمام شرایط قابل استفاده است، زهکشی پیرامون بازشو را تامین نموده، روي هر نوع پروفیل با هر شیب قابل اجرا است و
نیاز به بارانگیر پوشاننده تا تاج سقف نداشته و همزمان با اجرا یا پس از ساخت سقف قابل نصب است.

 


بازدید : 1410 16 ارديبهشت 1397 ساعت 04:09 ب.ظ
برچسب ها : ساندویچ پانل، ساندویچ، سوله، پلی اورتان، ماموت، سبک، سازه، پانل، ساندویچ، نمایندگی، مجتمع، دیواری، سقفی، نسوز، فاق، دیر سوز، کند سوز، فوم، 5001، صنعتی، کارخانه، گالوانیزه، آلوزینگ، آلومینیوم، ام دی اف، موکت، کاغذ، نایلون، فویل، مرکب، کامپوزیت، سردخانه، کانکس، کارگاه، سالن، صنعتی، ساختمان، رنگ، کانتینر، انبار، یخچال، اتاق، اداری، تجاری، کمپ، استخر، ورزشی، کارخانه، تقسیم، پارتیشن، محدود، آجر، سفال، نگهبانی، یک رو ، دو رو، سازه، پوشش، دانسیته، چگالی، آب بند، اورلپ، اورلب، عایق، حرارت، آلمانی، کیفیت، بهترین، زیبایی، پیش ساخته، دیوار پوش، کف پوش، نما، روی، B3، پیچ مخفی، PIR، لایه، چسب، محافظ، برودت، محیط، سرما، گرما، فلاشینگ، ذوزنقه ای، شادولاین، طرح، گرد، غبار، نصب، اجرا، پیچ، داخلی، کاهش، هزینه، کاذب، مقاوم، زلزله، گام، زیرسازی، پلی یول، سیلیکون، ایزوسیانات، تولید، استحکام، مقاومت، برشی، فشاری، غذایی، تجهیز، فروشگاه، فرودگاه، آشیانه، هواپیما، جنگ جهانی، پروفیل، PVC، محصول، برش، فرمینگ، پرس، استیل، خم، نبشی، EN10142، ورق، استاندارد، آلیاژ، خورندگی، ضخامت، Coil coating ، پیش رنگ، RAL، اتوماتیک، تزریق، انرژی، مصالح، ساختمان، ساختمانی، سیلو، ویلا، سفید، تنوع، تهران، pannel، conex، mammut
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری